HREK : A Danubius s a Slger is lealkudta a djait korbban |
A Danubius s a Slger is lealkudta a djait korbban
Az Advenit s az FM1-et is azzal gyanstotta az ORTT elnke, hogy utbb lealkudjk majd a magas djakat, amelyeket a gyzelem rdekben ajnlottak. Ironikus mdon azonban a Danubius s a Slger is ugyanezt tette korbban.
„A plyzatok elsdleges elbrlsi szempontjv az grt koncesszis dj rtke vlt. Egyes plyz csatornk gy egy kis zleti inkorrektsget is megengedve akr irrealitsba hajl ajnlatokat is hajlandak voltak megtenni a frekvencia elnyersrt.”
Mindezt a Kreatv rta, de nem a mostani, az Advenio s az Est Mdia FM1 konzorciuma gyzelmvel zrult kereskedelmi rdis plyzatrl, hanem az 1997-es els eljrsrl. Ennek sorn pontosan ugyanaz trtnt, mint most is: az nyert, aki a legnagyobb szmot mondta, s akkor ez a Danubius s a Slger volt.
A Slger vekkel ksbb azonban sikeres jtszmba kezdett az ORTT ellen, hogy djcskkentst rjen el, ennek nyomn pedig a Danubius ltal fizetend sszeget is hasonl mrtkben cskkentettk.
Nem fizettek, 70 szzalkot alkudtak
A frekvencikat ht vre, 2004-ig nyertk el. A Slger viszont 2001-ben felhagyott a msorszolgltatsi dj s a kirtt ksedelmi kamatok fizetsvel. A testlet az v novemberben odig jutott, hogy felmondta a Slger szerzdst: a tartozs akkor mr msflmillird forintra rgott. A Slger brsgon tmadta meg az ORTT dntst.
A rdi s az ORTT kztt mr tbb mint kt ve hzdott a msorszolgltatsi dj mdostsa krli vita. A hatsg 2001-ben mr prblkozott a Slger Rdival kttt szerzds felmondsval, de a Fvrosi Brsg akkor – a rdi keresetnek helyt adva – trvnytelennek nyilvntotta az ORTT lpst. A testlet felszmolsi eljrs megindtst is kezdemnyezte, de krelmt a Pest Megyei Brsg elutastotta.
2002 vgre vgl sikerlt megegyezni a Slgerrel: a rdi vllalta, hogy mg 2003 elejn kifizeti a 2004-es teljes koncesszis djat (mintegy ngymillird forintot), cserbe viszont a trvnyi lehetsggel lve 5 vre meghosszabbtottk a koncesszit – az 1997-ben ajnlott ves djnl 70 szzalkkal alacsonyabb ron (ngy vre egymillirdrt).
A versenyegyenlsg s az zleti korrektsg megrzse rdekben kzvetlenl a Slgerrel kttt megllapods utn a testlet a Danubius Rdinak is hasonl feltteleket ajnlott a szerzds meghosszabbtsra.
Ki tehetett rla?
A piaci felttelekhez kpest tlznak tartott s az j szerzdsekben sikerrel lealkudott koncesszis djak kapcsn a kereskedelmi adk rendszerint az ORTT-re hrtottk, fleg azzal rvelve, hogy 1997 ta szmos rdi indult, amelyekkel knytelenek osztozkodni a reklmtorta rdikra jut rszn.
A brlk szerint viszont a rdis piac alakulsra vonatkoz terveket mr az els plyzatkor is ismerni lehetett, a Slger s a Danubius pedig sajt maga tett ajnlatot a koncesszis dj nagysgra.
Az ORTT szortba kerlt: ha enged a Slger zsarolsnak, fl volt, hogy msok is djcskkentsi krelemmel fordulnak fel (ezt azta szmtalan rdi megtette), ha pedig nem, attl tartottak, bedlhet a csatorna, belthatatlan torzulsokat elidzve a piacon. A testlet akkori jogi kpviselje, Bogdn Tibor azonban a Kreatvnak elismerte, hogy a technikai fejlds s egyb tnyezk nyomn az orszgos frekvencik rtke valban cskkent az 1997-es llapotokhoz kpest.
|