Ezzel a genetikailag j vrussal eddig mg senkinek a szervezete nem tallkozott, teht jrvny esetn, aki nem oltatta be magt, sokkal knynyebben megkaphatja a fertzst. Ezrt alakulhat ki a vilgjrvny. Az j vrus a szezonlis influenzavrusnl lnyegesen virulensebb, szaporodkpesebb, radsul becsapja a szervezet termszetes vdekezst. Nemcsak a td, de a bl nylkahrtyjt is krostja, s hosszabb ideig van jelen a szervezetben, gy a betegsg lefolysa alatt a beteg megfertzhet olyanokat is, akiknl nagyobb a valsznsge a slyos szvdmnynek.
Ebbe a csoportba tartoznak a vrands kismamk, a csecsemk, a gyermekek s fiatal emberek, akik mg nem estek t sorozatos influenzafertzsen. Akit beoltottak, sokkal kevsb veszlyezteti a krnyezett, mint a nths, khg, tsszent fertztt beteg. Klnsen rvnyes az azokra, akik betegek gygytsval, gondozsval vagy dikok oktatsval foglalkozn
2. ellenrv: Legfeljebb lzas leszek nhny napig...
A vrus a fels lgutakon keresztl fertz. Itt a vrus s az ltala kivltott nagy intenzits immunvlasz krostja a lgutak felsznt bort nylkahrtyt. Ezek a folyamatok a td lgzfelsznnek cskkenshez, lgzskrosodshoz, nagyon slyos tdvrzshez vezethetnek. Ezt a slyos llapotot csak mestersges llegeztetssel lehet egyenslyozni, de a folyamat maga gy is maradand tdkrosodst eredmnyezhet.
3. ellenrv: A vdoltsnak slyos mellkhatsai vannak...
Az ellt vrust tartalmaz oltanyagok adalkknt ellenanyagok kpzdst fokoz hordozanyagokat s tartstszert is tartalmaznak. A vdolts szaporod vrust nem tartalmaz, de az immunrendszert kpes aktivlni, s olyan ellenanyagok kpzdst vltja ki, amelyek megakadlyozzk a vrus bejutst s elterjedst a szervezetben. Ennek a semlegest hatsnak az eredmnyeknt az immunizlt pciensekben teljes vdelem, vagy csak enyhe lefolys betegsg alakul ki. A magyar oltanyag azrt is klnsen hatkony, mert a teljes vrus minden alkotrsze jelen van benne ellt formban. Minden eddigi klinikai vizsglat azt igazolta, hogy az j H1N1-vrus s a szezonlis influenza ellen adhat vdoltsoknak elhanyagolhatk a mellkhatsai (ritkn hemelkeds, az olts helyn egy-kt napig tart fjdalom). Mivel a vrus felszaportsa kis menynyisg antibiotikummal kezelt tojsban trtnik, a tovbbi tiszttsi lpsek ellenre az oltanyagban nyomokban visszamaradhat tojsfehrje- vagy antibiotikum-szennyezs. gy a tojsra vagy antibiotikumra allergis emberekben a vakcina mellkhatsokat is kivlthat, ami indokoltt teszi a fokozott vatossgot. Az ilyen ritka reakci veszlye szinte minden gygyszernl fennll. Ha azonban a betegsg szvdmny nlkli lefolyst s a gygyszer esetleges mellkhatsainak kockzatait mrlegeljk, nem nehz beltni, hogy ez vllalhat kockzat.
4. ellenrv: Mrgez higany van az oltanyagban...
Elterjedt, hogy az oltanyagban jelenlev tartst szer, a tiomerzl, higanytartalma miatt mrgez, s idegrendszeri krosodst okoz. Ezt a vegyletet tbb mint 40 ve alkalmazzk infzis folyadkok, oltanyagok s ms ksztmnyek sterilitsnak biztostsra, gy minden eddig ellltott influenzavrus elleni oltanyagban is jelen volt, s a jelenlegivel azonos mennyisgben. Azrt nem okoz mrgezst, mert higanytartalm bomlstermke, az etil-higany nhny nap alatt kirl a szervezetbl s nem pl be gy, mint a hasonl nev metil-higany. A nagyon ritkn elfordul nehzfm-allergia esetn azonban az rintetteknek az elzekben mr emltett vatossggal kell eljrniuk. (Az online sajtban felbukkan rv szerint a magyar oltanyagnak magasabb a tiomerzl-tartalma, mint a konkurens hatanyagoknak. Erre reaglva Falus Andrs lapunknak azt emelte ki: az ausztrl vakcina ugyannyit tartalmaz, mint a magyar: 50 mikrogramm tiomerzlt, ami 25 mikrogramm etil-higanynak felel meg.)
5. ellenrv: gyis mutldik a vrus, mire ider a jrvny, addigra az olts mr nem nyjt vdettsget...
A vrus terjedse sorn folyamatosan vltozhat, de a kpzd mutcik, amelyek nem felttlenl fokozzk a krokoz krost hatst, a vrusnak csak kis rszt rintik. Mivel az oltanyag nagyon sokfle, a vrust tbb pontjn semlegest ellenanyagot alakt ki az oltott emberek szervezetben, a vruson sok "cltbla" marad a hatkony antitestek szmra.